wtorek, 21 lutego 2012

"Życie jest piękne" - reżyseria Roberto Benigni

Włochy, 1997


Reżyseria: Roberto Benigni
Scenariusz: Roberto Benigni, Vincenzo Cerami
Gatunek: Komediodramat wojenny


Roberto Benigni to świetny aktor komediowy. Mimika twarzy, sposób poruszania się i ciepły głos choleryka powodują, że Włoch jest jednym z najznakomitszych komików świata. Jednak aktorstwo to nie jedyny atrybut Roberto. W jego CV możemy znależć takie profesje jak: producent, reżyser i scenarzysta. W filmie "Życie jest piękne" gra oczywiście główną rolę, ponadto odpowiada za reżyserię, a sama fabuła opiera się na scenariuszu jego współautorstwa.

"Życie jest piękne" to niezwykła historia jeszcze bardziej niezwykłego człowieka, który zawsze optymistycznie patrzy na świat. Przez długi czas jawi się jako sielankowa i ciepła komedia, którą możemy oglądać, relaksując się w leniwe niedzielne popołudnie. Jednak realia II wojny światowej coraz bardziej dotykają Włochy i ich mieszkańców, szczególnie pochodzenia semickiego. Guido Orefice (Roberto Benigni) należy do tych bardziej pokrzywdzonych i pewnego dnia trafia wraz z synkiem i żoną, której jednak już nie zobaczy, do obozu koncentracyjnego. Zachwycająca pogoda ducha głównego bohatera pomaga przeżyć małemu dziecku w "normalności" cały pobyt w obozie. Otóż, ojciec wmawia chłopcu, że przebywanie w tym na pozór strasznym miejscu to tylko gra, a wygraną w niej jest prawdziwy czołg. I ten mit podtrzymuje za wszelką cenę, stosując rozmaite pomysły.

Film Benigniego jest dziełem wybitnym. Z jednej strony wzrusza, z drugiej rozwesela. Lecz zawsze pokazuje, że "Życie jest piękne", jeśli tylko umiemy do niego odpowiednio podejść. A postawa ojca, który tak dba o swojego syna, jest wzorem do naśladowania przez współczesnych ojców. W końcu: "Jak w tym filmie Roberto Benigni, takim ojcem chcę być w tej chwili".

Moja ocena: 9/10 i jeden z ulubionych filmów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz