poniedziałek, 7 maja 2012

10 ostatnio obejrzanych

1. Idiokracja (Idiocracy) - USA 2006
Może i trochę debilny. Może, ale pomysł na film świetny. Skłania do refleksji, a co gorsze doskonale obrazuje, jaka przyszłość nas czeka. I to szybciej niż za 500 lat.

7/10 - za pomysł


2. Nietykalni (Intouchables) - Francja 2011
Jeden z najnowszych filmów. Wciąż w repertuarach wielu kin. Nastrój filmu podobny do cudownego "Życie jest piękne" Benigniego. Poziom - co najwyżej trochę... niższy. Bardzo dobre kino wprost z Francji.

8/10 - za optymizm
3. Dziewczyna z sąsiedztwa (The Girl Next Door) - USA 2007
Niewiele ma ten film wspólnego z produkcją o tym samym tytule z 2004 roku. Dość okropny i przerażający film. Bez większych fajerwerków, ale mimo to dobry. Wrażliwym nie polecam. Już na pewno nie przed snem.

7/10 - za autentyczną brutalność
4. Przyjęty (Accepted) - USA 2006
Oglądałem już kilkanaście miesięcy temu. Odrobinę zabawny, lekki film. Mniej kontrowersyjny odpowienik "Wiecznego studenta". Przewrotny pomysł na fabułę, aczkolwiek całość jest analogiczna do ptaków na krótko przed deszczem.

5/10 - za chwilę zabawy

5. Krzyk wolności (Cry Freedom) - USA/ Wlk. Brytania 1987
Zaangażowany społecznie monument na cześć południowoafrykańskich aktywistów, działających przeciwko polityce apartheidu. Jeśli ktoś, tak jak i ja, lubi zagłębiać się w sprawy społeczne, gorąco polecam. Robi wrażenie, jeden z lepszych przykładów protest-movie.

9/10 - za zaangażowanie społeczne
6. Wyspa tajemnic (Shutter Island) - USA 2010
Trzyma w napięciu. Jednak już w połowie seansu wiem o co biega. Niemniej nie zawiodłem się. Przekonująca kreacja aktorska Leonarda di Caprio.

7/10 - za magnetyzm

7. Wymyk - Polska 2011
Świetne polskie kino. Świetny Więckiewicz. Świetna fabuła. I można rozmawiać o postawie głównego bohatera godzinami. O relacjach międzyludzkich też.

9/10 - za wątpliwości moralne


8. Ucieczka w milczenie (Speak) - USA 2004
Jeden z wielu amerykańskich filmów w których mamy pokazaną historię czlowieka na tle szkoły. Głównie o gwałcie i jego konsekwencjach, ale i odrobinę o rasizmie, więcej o pasji. Interesujący film. Dla wrażliwych już o wiele bardziej.

7/10 - za ukazanie wielu płaszczyzn

9. Pułapka (Hard Candy) - USA 2005
Trzyma w napięciu, dobry thriller - trochę psychologiczny. Może i jeden z wielu, ale podoba się. To się liczy.

8/10 - za magnetyzm
10. Siódmy kontynent (Siebente Kontinent) - Austria 1989
Niestandardowe, ambitne kino. Nudny do połowy? Taki właśnie był cel reżysera! Chyba... Trudny, ale nie żałuję, że obejrzalem.

7/10 - za igranie z widzem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz